TEPAV Perakende Güven Endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya göre 0,4 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 2 puan azaldı.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Perakende Güven Endeksi (TEPE), Ağustos ayında bir önceki aya göre 0,4 puanlık, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 2 puanlık azalışla -17,2 puan değerini aldı.TEPE değerinin yıllık değişiminde geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu göstergesindeki 6,3 puanlık kötüleşme ve mevcut stok düzeyinin normalin üstünde olduğu yönündeki 0,4 puanlık değişim etkili oldu.

Perakendecilerin Satış Beklentisi, Bir Önceki Aya Kıyasla Azaldı
Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinin denge değeri Ağustos 2021’de -7,9 puan oldu. Buna göre önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre 2,8 puan azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre 0,9 puan arttı.
Ağustos 2021’de TEPE anketi katılımcılarının yüzde 28,3’ü önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, yüzde 38,9’u işlerinde kötüleşme beklediğini belirtti. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 32,9 oldu.

Perakende Güveni En Fazla “Elektrikli Ev Aletleri, Radyo ve Televizyonlar” Sektöründe Arttı
“Elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” sektörü Ağustos ayında perakende güveni en fazla artan sektör oldu. Alt sektörler itibarıyla bakıldığında, Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar”, “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri”, “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” ve “diğer (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.)” sektörlerinde artış gerçekleşirken, “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı”, “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar” ve “motorlu taşıtlar” sektörlerinde azalış yaşandı.

Bölgeler bazında incelendiğinde ise Ağustos ayı perakende güveninde en fazla artış Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde görüldü. 2021 yılı genelinde Türkiye’de perakende güveninde bir toparlanma gözlenmezken, Ağustos ayı itibarıyla AB-27 ve Euro Bölgesi ile kıyaslandığında azalış görülen üç ülkeden biri Türkiye oldu.