Günlük yaşam dinamiklerini değiştiren Covid-19 salgını en çok da alışveriş alışkanlıklarını etkiledi. Özellikle online alışveriş tüketicilerin tercihi olurken, pandemi öncesinde online platformlara güvenmeyen tüketiciler de artık alışverişlerini ekranların başından yapıyor. İşte “Covid-19 ve Küresel E-Ticaret Dinamikleri” raporundan bazı notlar!

Inveon, global faaliyetlerinin bir adımı olarak Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) ve İsviçre E-Ticaret ve Dijital Derneği (NetComm Suisse) ile ortak olarak “Covid-19 ve Küresel E-Ticaret Dinamikleri” başlıklı bir rapor hazırladı.
Covid-19’un Türkiye, Brezilya, Çin, Almanya, İtalya, Kore Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Güney Afrika ve İsviçre’deki yer alan tüketiciler üzerindeki çevrimiçi satın alma davranışına etkisini inceleyen ve 3.700 kişinin yanıtlarından yola çıkılarak oluşturulan rapora göre Türkiye’de tüketicilerin %60’ı pandemi sona erdiğinde de edindikleri online satın alma alışkanlıklarını devam ettireceklerini belirtiyor.

54 YAŞ ÜSTÜ ONLINE ALIŞVERİŞTE
Araştırmanın bulguları, uluslararası geniş katılımla gerçekleşen online bir etkinlik ile kamuoyu ile paylaşıldı. Rapora göre, Çin, Türkiye ve Kore Cumhuriyeti’ndeki tüketicilerin %50’den fazlasının Covid-19 nedeniyle çevrimiçi alışverişe geçiş yaptığı ortaya çıkarken, Türkiye’de 54 yaş üzeri tüketicilerin neredeyse %80’i internetten daha sık alışveriş yaptıklarını belirtiyor.
Covid-19 öncesi ve Covid-19 sonrası internetten alışveriş oranlarının da karşılaştırıldığı raporda, seyahat ve turizm satışları genel olarak ciddi bir azalmaya giderken; yeme ve içme kategorisinin ciddi bir ilgi görerek en çok tercih edilen e-ticaret ürün kategorilerinde kozmetik/ kişisel bakım ve dijital eğlence/streaming platformları ile ilk 3’e girdiği görülüyor.

VİTAMİN TAKVİYELERİ İLK SIRADA
Haftalık satışlarda Türkiye’de, yaklaşık 4 müşteriden 1’i, kişisel bakım ürünleri satın alırken; Çin, Kore ve Türkiye, besin ve vitamin takviyeleri ile sağlık ürünleri sipariş sıklığında büyük bir artış gösteriyor.
Covid-19’un çevrimiçi harcamalara etkilerinin de incelendiği raporda, Türkiye Covid-19 döneminde haftalık moda ve aksesuar alımlarında en yüksek orana sahip ülke olarak dikkat çekse de; ortalama harcama açısından bakıldığında, Türkiye’de müşterilerin bu kategorideki ürünlerde diğer ülkelere göre düşük harcama yaptığı anlaşılıyor.

EVE TESLİMAT TERCİH EDİLİYOR
Tüketicilerin tercih ettikleri teslimat yöntemleri de ülkelere göre farklılık gösteriyor. Türkiye’de kapıda ödeme tercihi 2020’nin ilk aylarında %4 olurken, bu oran Covid-19 sonrası %31 olarak gerçekleşiyor. Türkiye’de teslimat seçeneklerinde; eve teslimat %96, işyerine teslimat %32, teslim alma noktasından teslim alma ise %15 oranında tercih ediliyor.

TÜRKİYE, ÇİN VE RUSYA İNTERNETİ TEMEL ÜRÜN ALIŞVERİŞİNDE KULLANIYOR
Covd-19 ile birlikte Türkiye, Çin, Rusya gibi ülkelerde insanlar internet üzerinden “temel ürün” alışverişine yönelirken Almanya, İsviçre gibi ülkelerde böyle bir durum söz konusu değil. Özellikle 55 yaş üstü tüketicilerin %73’ü temel ürün alışverişine ağırlık verirken; Brezilya, Türkiye, Çin ve Güney Afrika’dan katılımcıların yaklaşık %50’si dijital eğlence ve isteğe bağlı ürünlere de ilgisinin arttığını belirtiyor.

SEYAHATLER YURT İÇİNE…
Türkiye’deki tüketicilerin %70’ten fazlası, seyahat tercihlerinin ülke içine yöneleceğini belirtiyor. Bunun yanı sıra, Türkiye, Çin ve Güney Afrika vatandaşları çoğunlukla dijital eğlence platformlarında daha fazla zaman geçirmeyi seviyor. Çinli katılımcıların %43’ü ve Türk katılımcıların %39’u yalnızca dijital kanallar üzerinden tüketmekle kalmayıp aynı zamanda kendi dijital içeriklerini de oluşturmaya başladıklarını belirtiyor.