Covid-19 Salgını, tüketici davranışlarını değiştirmeye devam ediyor. Ipsos Araştırma Şirketi, Hane Tüketim Paneli üzerinden Türkiye’de hanelerin satın aldıkları hızlı tüketim ürünlerini haftalık olarak takip ederek raporluyor. 25-31 Mart haftasında içecek ürünleri ve turşudaki artış dikkat çekiyor.

Ipsos’un Hane Tüketim Paneli’ne göre Türkiye’de, Covid-19 vaka açıklaması yapıldıktan sonraki 3. Haftada (25-31 Mart) hanelerin satın aldığı hızlı tüketim ürünleri harcamalarında şu değişiklikler görüldü:
• İçecek ürünlerindeki artış dikkat çekti. Yüksek artış gösteren kategorilerin 3 tanesi içecek ürünleri oldu. (Meyve Suları %104, Ayran %98, Gazlı Meşrubatlar %86)
• Bağışıklık sistemini güçlendirici olduğuna yönelik haberlerin de etkisiyle Turşu kategorisinde ciddi bir artış görüldü. 3. Haftada en çok artış gösteren kategori, Turşu oldu.
• Diş macunu ve diş fırçalarının da sıra dışı artış gösteren ürünler sıralamasına girdiği görüldü.
• Evde yemek yapma ve yemek yeme sayısının artması ile hazır yemekler ve soslar da artışta öne çıkan kategoriler oldu.
• Dondurma, turşu, hazır yemekler, yoğurt, reçel-bal ve soslar listeye ilk defa giren gıda kategorileri oldu.
Ipsos’un Türkiye CEO’su Sidar Gedik konuyla ilgili şu değerlendirmeleri iletti: “10 Mart tarihinde “Türkiye’de Koronavirüsü tespit edilmiştir” açıklamasından sonraki ilk hafta, hanelerin alışveriş davranışlarında ilk tepki olarak stoklamayı net bir şekilde gözlemlemiştik. İkinci haftada (18-24 Mart); hanelerin alışveriş sepetlerinde en çok artış gösteren kategorilerin farklılaştığını ve en çok artış gösteren kategorilerin atıştırmalık ürünler olduğunu görmüştük. 3. haftaya geldiğimizde ise tüketicilerin hane içi tüketim davranışlarında farklılıkların devam ettiğini görüyoruz. Bu hassas dönemde tüketici ve insan davranışlarının ve karar verme süreçlerinin değişiklik gösterdiği aşikâr. Biz Ipsos olarak bu değişiklikleri araştırmalarımızla gün ışığına çıkarmaya devam edeceğiz.”

3 Hafta Boyunca Her Hafta Artarak Büyüme Gösteren Tek Ürün, Maya Oldu
Covid-19 salgınına yönelik hanelerdeki tüketim açısından ilk tepki olarak Kolonya, Sirke, Makarna, Bakliyat gibi kategorilerde artışlar görülmüştü. Bu kategorilerin sonraki iki haftadaki seyrine bakıldığında, maya kategorisinin büyümesinin her hafta artarak devam ettiği görüldü. Türkiye’de haneler son 3 haftada her hafta artış göstererek maya satın aldı. İlk hafta kolonyada görülen satın alım artışı, diğer haftalarda aynı oranda devam etmedi.

Hanelerin En Yüksek Miktarda Aldığı Hızlı Tüketim Ürünleri: Bisküvi&Kek, Süt, Çikolata Kaplama, Peynir ve Makarna
Ipsos Hane Tüketim Paneli’ne göre, Türkiye’de hanelerin hızlı tüketim ürünleri satın alımlarında en yüksek sayıda tercih ettiği 5 kategori sıralaması ise değişmedi ve bu kategoriler, «Bisküvi&Kek, Süt, Çikolata Kaplama, Peynir ve Makarna» oldu. Bu kategorilerde kayıt sayısı, ilk tepkiye göre daha yüksek oranda artış gösterdi. Sadece Makarna artış oranı 3. haftada daha düşük kaldı. Çünkü makarna ilk hafta stoklamanın en yüksek olduğu kategoriydi.

Eve Sipariş 3. Haftada %38’e Yükseldi
Ipsos Ev Dışı Yeme & İçme Paneli sonuçlarına göre ise restoran ve kafelerin sadece sipariş ve Gel-Al ile hizmet vermesinin etkisi ile eve sipariş oranı ve gel-al oranı arttı. Eve siparişte en yüksek artış pide, pizza ve kebap/döner ürünlerinde; gel-al da ise simit, poğaça, döner ve çiğ köfte artış gösterdi. Eve sipariş ilk hafta toplam siparişlerin içerisinde %13 paya sahipken son hafta bu oran, %38’e yükseldi.”