Erasmus Plus

Erasmus Plus AB Projesi

Gıda Perakendecileri Derneği tarafından koordine edilen ve Kategori Mağazacılığı Derneği’nin desteğiyle yürüyen “Perakendecilik Alanında Yetkinliklerin Geliştirilmesi- Enhancement of Skills in Retail” Projesi, 2014 yılı Eylül ayında Avrupa Birliği Erasmus+ Stratejik Ortaklık Hibe Programında Ulusal Ajans tarafından başarılı olarak kabul edildi ve projenin yürütülmesi için fon tahsis edildi.

2016 yılı Ağustos ayında tamamlanan proje çerçevesinde, Türk perakende sektörünün ihtiyaç duyduğu temel perakende eğitimi online olarak verilebilir hale geldi ve böylece eğitimlerin yaygınlığı arttı. Proje sayesinde, perakende sektöründe temel eğitimin daha yenilikçi, mesleki standartlara uygun olarak düzenlenmiş, kolayca güncellenebilen, interaktif ve istihdam imkanı sağlayan hale gelmesi sağladı.

“Perakendecilik Alanında Yetkinliklerin Geliştirilmesi- Enhancement of Skills in Retail” her biri alanının önde gelen kurumlarından olan 15 ortaktan oluşmuş bir proje.

Türk perakende sektörünün önde gelen firmalarından GPD üyesi METRO, MİGROS, ŞAYPA, ŞOK ve UYUM; KMD üyesi BİMEKS, MEDIA-SATURN ve WATSONS, projenin perakendeci ortaklarını oluşturuyor. Projenin Türk ortakları arasında ayrıca, mesleki eğitim ve yaşam boyu eğitim kurumları olarak Boğaziçi Üniversitesi ve M. Ali Büyükhanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yer alıyor. Projenin uluslararası boyutunu ise Avrupalı ortaklarımız meydana getiriyor. Almanya’nın en büyük mesleki eğitim okullarından Berusfkolleg an der Lindenstraβe (BKAL), Portekiz’in ticaret ve hizmet sektörü alanlarında eğitim veren köklü mesleki eğitim merkezi Centro de Formação Profissional para o Comércio e Afins (CECOA) ve Finlandiya’nın en eski ve tanınmış ticaret okullarından biri olma özelliğine sahip Mercuria Kauppiaitten Kauppaoppilaitos ile birlikte projemiz, deneyimli ve konusunda uzman ortaklarla birlikte sürdürülüyor.

Hem eğitim hem de perakende sektörünün önemli isimlerinin bir araya gelmesiyle yürütülen projenin temel amacı, sürdürülebilir, kolayca kullanılabilir ve yaygınlaştırılabilir bir uzaktan mesleki eğitim platformu ortaya çıkarmak. Bu platforma yerleştirilecek eğitim, hayat boyu eğitim imkânı sağlayarak sektördeki çalışanların yaş aralığının genişlemesine de katkıda bulunuyor. Ayrıca, perakende alanının, gençler tarafından meslek olarak seçilmesini motive etmesi, sektör genelinde karşılaşılan temel eğitim sorunlarına odaklanması ve perakendecilik eğitiminin standardize edilmesi gibi önemli misyonları da mevcut. Projenin tamamlanmasıyla ortaya çıkacak online eğitim, hem Avrupa Birliği ve Türkiye Mesleki Yeterlilik kriterlerine uygunluk gösteriyor olması, hem de doğrudan meslek edindirme amacı gütmesi bakımından çalışmaların ana merkezini oluşturuyor.

Projenin detayları ve ücretsiz perakende eğitimi için www.e-learnretail.org adresini ziyaret edebilirsiniz.