Modern gıda perakendesinin temsilcisi konumundaki Gıda Perakendecileri Derneği’nin Olağan Genel Kurulu 10 Ocak 2023 Salı günü gerçekleşti. Yeni dönemde Yönetim Kurulu Başkanımız olarak sektörün deneyimli ismi Alp Önder Özpamukçu seçildi.

Migros İcra Başkanı Özgür Tort, Caffe Nero Türkiye CEO’su Ahmet Yanıkoğlu ve Özay Hukuk Direktörü Merter Özay, derneğin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları olarak görev alacaklar. Dernek üyelerinin katılımıyla 10 Ocak 2023 Salı günü gerçekleşen Genel Kurul’da gerçekleştirilen çalışmaların özeti paylaşıldı ve dernek organları seçimleri yapıldı. 2023-2025 döneminde Yönetim Kurulu’na ve Denetim Kurulu’na seçilen isimler şöyle oldu:

Yönetim Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri:
Önder Özpamukçu – GürAta
Ahmet Şükrü Yanıkoğlu – Caffe Nero
Bahadır Özbek – Shaya
Banu Arıduru – Çelebi Gıda
Bora Volkan Mumcu – Tavuk Dünyası
Cem Maltaş – A101
Emir Güçlü – Paleks
Erdal Tüfekçi – Onur Market
Haluk Dortluoğlu – BİM
Hıdır Murat Keklik – Detay
Hasan Ulutürk – Tchibo
Hüseyin Deniz Alkaç – Metro
Kutay Kartallıoğlu – Carrefour
Mehmet Haluk Alpay – Obase
Merter Özay – Özay Hukuk
Mwaffak Kanjee – McDonalds
Ömer Özgür Tort – Migros
Özgür Çetinkaya – Tab Gıda
Savaş Taşkın – Hakmar
Seymen Serintürk – IFCO
Uğur Kaan Ünver – İş Holding

Denetim Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri:
Ahmet İri – Özdilek
Cemal Parlak – Üçler Market
Didem Şekerel Erdoğan – Nielsen
Birol Altınkılıç – Kahve Dünyası
Elif Bilgehan Müftüoğlu – GS1 Türkiye Vakfı
Serhat Enyüce – Chep

Planlı Gelişme ve Verimlilik Bazlı Çalışmalara Ağırlık Verilmeli
Yeni dönemde Yönetim Kurulu Başkanı görevine seçilen Alp Önder Özpamukçu, GPD’nin gıda perakendecilerini, kahve ve hızlı servis restoran zincirlerini, gıdayı işleyip hizmet veren işletmeleri ve tüm sektöre farklı alanlarda hizmet sunan çözüm ortaklarını kapsayan zengin bir üye yapısının olduğunu, bu yapısıyla ülke ekonomisinde her zaman önemli bir role sahip olacağını belirterek, halkın en temel ihtiyacı olan beslenme ihtiyacının ekonomik ve hijyenik ortamlarda karşılanması için sektörün çalışmaya devam edeceğini ifade etti. GPD üyelerinin 300 milyar TL’nin üstündeki ciro ile ekonomiye ve 450 binin üstündeki çalışanla istihdama olan olumlu etkisinin yadsınamaz olduğunu ekleyen Özpamukçu, bu verilerin tamamen kayıtlı ve kurallı işleyen, her türlü denetime açık olan perakendecilerin ülkeye katkısının da en önemli kanıtı olduğunu belirtti.

Alınan önlemler ve atılan adımlarla enflasyondaki artışta gerilemenin başladığına değinen Özpamukçu, bu adımlara yenilerinin de eklenerek özellikle maliyetlerin kontrol altına alınması gerektiğine, bunun yanı sıra iç süreçlerdeki iyileştirmelerle daha verimli olma yoluna gidilmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti. Sektörün kendi içinde yapacağı bu çalışmalarla beraber, özellikle gıda ürünlerinde, tarım ve hayvancılıkta bütüncül bir stratejiye ihtiyaç olduğunu ifade eden Özpamukçu, planlı üretimi geliştirme ve tedarik süreçlerinde iyileştirme çalışmalarında gıda perakendecilerinin diğer paydaşlarla beraber üstüne düşeni yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

Alp Önder Özpamukçu Kimdir?
1971, Kayseri doğumlu Alp Önder Özpamukçu, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme ve Hukuk bölümlerini bitirdi. 1995 yılında Koçtaş’ta çalışma hayatına başlayan Özpamukçu, mağaza şefi, mağaza müdürü, operasyon müdürü, operasyon ve yatırım direktörü görevlerinde bulunduktan sonra 2007-2019 yılları arasında Koçtaş Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. 2008 yılından beri Koçtaş Yönetim Kurulu Üyeliğini sürdüren Özpamukçu, 2021 yılı itibariyle faaliyete geçen GürAta Danışmanlık’ta Yönetim Kurulu Başkanı görevini devam ettirmektedir. Sivil toplum kuruluşlarında aktif görev alan Özpamukçu halen Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Perakendecilik Sektör Meclisi Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. Özpamukçu 2012-2017 döneminde Kategori Mağazacılığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür.
2011 yılında Capital Dergisi tarafından “En Başarılı CEO” ve 2009 yılında Perakende Güneşi Ödülleri’nde “En Başarılı Perakendeci” ödüllerine layık görülen Özpamukçu, evli ve iki çocuk babasıdır.