Ipsos, Ulus Markaları Endeksi’ni açıkladı. 2021 yılında sağlık krizi yönetimi açısından en başarılı ülke Almanya olurken onu Kanada ve İsviçre takip etti. Değerlendirilen 60 ülke arasında son sıraları ise Hindistan, Nijerya ve Kenya aldı.

Araştırma şirketi Ipsos’un her yıl açıkladığı Ulus Markaları Endeksi (Nation Brands Index – NBI) değerlendirmesinde bu yıl en büyük önceliğin Covid-19 salgınının etkisiyle sağlık krizi yönetimi olduğu belirtildi. Dünya genelinde 60 binden fazla kişiyle yapılan araştırmada katılımcılar için yaşadıkları ülkedeki sorunların başlıcaları sağlık krizleri, insan hayatı ve çevre oldu. Bir ülkenin bu sorunlara karşı aldığı önlemlerdeki performansı o ülke yönetiminin saygınlığında da belirleyici oluyor.
Ipsos’tan yapılan açıklamada ülkelerin pandemiye karşı farklı yaklaşımlar izlediği, bazılarının turizm politikalarında, bazılarının da kültürel ve geleneksel aktivitelerde düzenlemelere gittiği vurgulandı. Türkiye dahil diğer ülkelerin de yer aldığı araştırmanın tam sonuçları, Ekim ayında açıklanacak.

İlk Sırada Almanya Var
Raporda ilk 10 sırayı Covid-19’la mücadelede diğer ülkelere göre daha başarılı olan ülkelerin aldığı belirtildi. Buna göre ilk 10 sırayı sırasıyla Almanya, Kanada, İsviçre, Yeni Zelanda, Avustralya, Norveç, İsveç, Finlandiya, İzlanda ve Hollanda aldı. Bu ülkeler aşılama hızları ve salgın noktalarını izole etme konusunda da yüksek puan aldılar. Sağlık krizi yönetimindeki başarıları bu ülkelerin genel NBI puanlarını da olumlu etkiledi.

Son Sıra, Hindistan’ın
Öte yandan Covid-19 salgınındaki performansları kötü bulunan ülkelerde de son 10 sırada Hindistan, Nijerya, Kenya, Brezilya, Filistin, Kolombiya, Botswana, Tanzanya, Güney Afrika ve Ekvador bulunuyor.

İyi Yönetimlerin İmajı Güçlendi
2021 yılındaki araştırmanın sonuçlarının vatandaşların sağlık krizi yönetimlerine daha fazla önem vermeye başladığını göstermesi açısından önemli olduğu vurgulanan açıklamada bu konuda başarılı olan ülkeler, diğer ülkelere de örnek teşkil ederek marka imajlarını da güçlendirme fırsatı elde ettikleri belirtildi.
Endeksin kurucusu Profesör Simon Anholt “Bu bulgular, iyi yönetimlerin uluslararası imajı güçlendirdiğini ortaya koyuyor. Bu da elbette daha fazla ticaret, turizm, yabancı yatırım ve içeriye beyin göçü olarak geri dönüş sağlıyor” ifadelerini kullandı.