Online istihdam platformu kariyer.net’in, istihdam piyasasının nabzını tutmak amacıyla her ay düzenli olarak yayınladığı İstihdam Endeksi’nin, Ekim 2019 verileri açıklandı. Yayınlanan yeni iş ilanlarının geçtiğimiz yılın ekim ayına göre %14 oranında arttığı görüldü. Endeks verilerine göre ekimde en fazla iş ilanı yayınlayan sektör, tekstil oldu. Geçtiğimiz aya göre ekim ayında ilan sayısında en çok artış yakalayan sektörler, Elektrik-Elektronik (+%6), Finans-Ekonomi (+%6), Yapı (+%4), Bilişim (%3) ve Perakende (%2) oldu. Geçtiğimiz yıla göre ise iş ilanlarında en fazla artış, %33’le perakende sektöründe yaşandı.

Kariyer.net’in on binlerce iş ilanı ve 12 milyonu aşkın iş başvurusuna dayanarak oluşturduğu İstihdam Endeksi, istihdam piyasasına ilişkin güncel verileri paylaşmaya ve yeni iç görüler ortaya çıkarmaya devam ediyor. Ekim ayında yayınlanan yeni iş ilanı sayısı, geçen yıla oranla %14 arttı. Endeks verilerine göre, ekimde en fazla iş ilanı yayınlayan sektör, tekstil oldu.

İstihdam endeksi verileri, geçen aya göre sektörler bazında incelendiğinde ise iş ilanı sayısı en çok artan sektörler, Elektrik-Elektronik (+%6) ve Finans-Ekonomi (+%6) oldu. Yapı (+%4), Bilişim (+%3), Üretim-Endüstriyel Ürünler (+3%), Ticaret (+%2), Hizmet (+%2) ve Perakende (+%2) sektörleri de geçen aya göre iş ilanı sayısını arttıran sektörler sıralamasında yer aldı. Perakende sektörü %33’le geçen yılın aynı ayına göre en fazla artış yaşayan sektör olarak öne çıktı.

Ekim ayında geçen aya göre yükselişte olan sektörlerde öne çıkan pozisyonlar incelediğinde; Elektrik & Elektronik sektöründe; Satış Mühendisi, Makine Mühendisi ve Yazılım Mühendisi pozisyonlarının ilan sayılarında artış görüldü. Yapı sektöründe; İnşaat Mühendisi, Şantiye Şefi ve İç Mimar pozisyonlarının ilan sayılarında artış yaşandı. Yapı sektöründe ayrıca, Proje Müdürü ve Teknik Ofis Mühendisi pozisyonları geçtiğimiz aya göre ilan sayılarını arttıran diğer pozisyonlar oldu.

Üretim- Endüstriyel Ürünler sektöründe; Satış Mühendisi, Makine Mühendisi, Ar-Ge Mühendisi, Kalite Mühendisi ve Proje Mühendisi pozisyonları yükselişe geçti. Finans-Ekonomi sektöründe; Müşteri Temsilcisi, Satış Uzmanı, Yazılım Uzmanı ve İş Analisti pozisyonları en fazla ilan verilen pozisyonlar arasında yer aldı. Bilişim sektöründe; Kıdemli Yazılım Uzmanı, Satış Uzmanı, Arayüz Yazılım Uzmanı ilan sayılarını en çok arttıran pozisyonlar oldu. Yazılım Geliştirme Uzmanı pozisyonu ise bilişim sektöründe en çok ilan yayınlanan pozisyonlar oldu.
Hizmet sektöründe; Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, İş Yeri Hekimi, Avukat ve Muhasebe Uzmanı pozisyonları öne çıkan pozisyonlar oldu.

Perakende Sektöründe Hareketlilik Var
Ekim ayında, geçtiğimiz yıla göre iş ilanı sayısında en fazla artışı yaşayan (+%33) Perakende sektöründe Mağaza Müdürü (+%15) ve Mağaza Satış Danışmanı (+%7) pozisyonları geçen aya göre artış kaydederek öne çıkan pozisyonlar oldu. Diğer yandan geçen aya göre en fazla iş ilanı yayınlayan ilk on şehir sırasıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Adana, Muğla, Kayseri ve Trabzon oldu. Bu şehirlerde yayınlanan iş ilanı sayılarında, geçen yıla göre de artış yaşadığı görüldü. Geçen yıla göre artış gösteren iller sırasıyla şöyle: Trabzon(+%48), İzmir (+%36), İstanbul-Avrupa (+%36), Ankara (+%36), Kayseri (+%27), Adana (+%27), İstanbul-Asya (+%12) ve Kocaeli (+%10).