Haberler Perakende Satış Hacmi, Yıllık %27 Arttı

Perakende Satış Hacmi, Yıllık %27 Arttı

Background and wallpaper of shopping cart in supermarket departmentstore for choosing and buying grocery things at shelf. Time for shopping household goods, snacks, food, fruit, beverages and other.

Perakende satış hacmi, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %27 artış kaydetti.

TÜİK verilerine göre sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 10,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 39, otomotiv yakıtı satışları yüzde 28,5 arttı.

Perakende Satış Hacmi, Aylık %6,1 Azaldı
Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi ise bir önceki aya göre %6,1 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %6,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %7,6, otomotiv yakıtı satışları %2,2 azaldı.

Perakende Ciro, Yıllık %49,2 Arttı
Cari fiyatlarla perakende ciro mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %49,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %28,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %62,5, otomotiv yakıtı satışları %60,2 arttı.

Perakende Ciro, Aylık %4,7 Azaldı
Cari fiyatlarla perakende ciro, mayıs ayında bir önceki aya göre %4,7 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %1,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %7,2, otomotiv yakıtı satışları %3,1 azaldı.

Exit mobile version