Haberler TAMPF, Modern Perakendede Sertifikalarla Daha da Güçlenen Önlemleri Anlattı

TAMPF, Modern Perakendede Sertifikalarla Daha da Güçlenen Önlemleri Anlattı

COVID19 salgını sürecinde, 15 Mart 2020 tarihinden itibaren modern perakende sektöründe alınan önlemler, güncellenerek devam ediyor. Sektörümüzün çatı kuruluşu olan Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu’nun (TAMPF) bu konuda yayınladığı açıklama, sektörün önlemlere verdiği önemi gözler önüne sermesi bakımından büyük önem taşıyor.  

   

Ülkemizde organize perakendenin çatı kuruluşu olan Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonunu (TAMPFoluşturan beş derneğin öncülüğünde, Perakende Mağazaları, AVM Yönetimleri, Kafe ve Restoran İşletmeleri tarafından şimdiye kadar başarıyla yürütülen pandemi süreci, bundan sonraki tüm aşamalarında da müşteriler ve çalışanlar için güvenli hizmeti ön koşul olarak almaya devam edecek. Sektörde alınan önlemler ve gerçekleştirilen çalışmalar konusunda bir açıklama yayınlayan TAMPF, yeni uygulamaların işletmelere hızla taşınacağına ve hızlı çözümler konusunda sektör olarak öncü olunacağına vurgu yapıyor. TAMPF tarafından yayınlanan açıklamanın ana başlıkları şöyle:  

Gıda Perakendesi Büyük Özveriyle Çalıştı 

Pandemi sürecinin başından beri faaliyetlerini hiç ara vermeden sürdüren gıda perakende mağazaları bu dönemde halkın temel ihtiyaçlarının karşılanması için büyük özveriyle çalıştı. Salgınla mücadele ve halk sağlığının korunması amacıyla tüm önlemler eksiksiz uygulanırken, bilinçlendirme çalışmalarına da ağırlık verildi. Gerek çalışanların gerekse müşterilerin önlemlere uyması konusunda son derece dikkatli faaliyet gösteren ve öncü olan perakendeciler olarak kendi operasyonlarımızın yanı sıra, tedarik zincirimizin de kesintisiz çalışması için önlemler alıyoruz. Üretimden son tüketim noktasına kadar bütün planlamayı kontrol eden perakende işletmeleri, bu bağlamda ekonominin tümüne katma değer sağlamaya devam ediyor. 

“Güvenli Turizm Sertifikası, Model Oldu” 

Üye restoranlarımız tarafında, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın öngörüleri ile dünyada güvenilir ülke-destinasyonu olmamız için belirlenen kurallar ve bu kuralların uygulanmasına yönelik geliştirilen sıkı denetimler eksiksiz olarak uygulan. Yurt dışı uygulamalardan çok daha kararlı ve titiz bir yaklaşımla bulaş kontrolünü azami seviyede önlemeye yönelik Bakanlık tarafından Güvenli Turizm Sertifikası oluşturuldu ve birçok otel, restoran, tur ve transfer araçları bu sertifikayı aldı. Bu sertifikaya turizm işletme belgesi olsun ya da olmasın, tüm tesis ve işletmeler rağbet gösterdi. Gelinen aşamada misafirlerimizin işletme seçiminde bu sertifikayı dikkate aldığını da gözlemledik. 

Üye kafe ve restoran işletmelerimiz, belirlenen tüm hijyen kurallarını eksiksiz olarak uygulayarak ve kamu sağlığını ön planda tutarak çalışmalarına devam ediyor. Bu özverili çalışma sürecinde tüm perakende ve turizm sektörü ile omuz omuza Kültür ve Turizm Bakanlığının liderliğinde birlikte çalışarak, dünya için örnek olacak bir birliktelik sergileniyor. “Güvenli Turizm Sertifikası” alan birçok üye işletmemiz, sektörün tüm paydaşları için öncü bir model olarak daha çok sayıda işletmenin bu sertifikayı alması için çaba gösterdi. Salgın karşısında geliştirilen tüm koşullarının tam ve eksiksiz uygulanması konusunda üstlendiğimiz misyonu yerine getirmeye devam edeceğiz.  

AVM’lerde Kalite Altyapısı Güçlendiriliyor 

Perakende ve turizm sektörlerinin büyümesinde büyük katkısı olan ve ziyaretçilerine sağladıkları yeme-içme, kültür- sanat ve eğlence alanlarıyla birer yaşam merkezi işlevi gören alışveriş merkezleri de yeni dönemde Sağlık Bakanlığının ve Bilim Kurulunun direktifleri doğrultusunda ve ilgili tüm kurumlarla iş birliği içinde, salgının yayılmasını önlemeye yönelik her türlü önlemi aldı ve almaya devam ediyor. Alışveriş merkezleri aldığı tüm tedbirlere ek olarak Türk Standartları Enstitüsü ile başlattığı çalışma ile de alışveriş merkezlerinde güvenli alışverişin standartlarının belirlenmesi ve denetimlerini tamamlayan AVM’lerin TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi ile belgelendirilmesini sağlıyor. Böylece AVM’lerde kalite altyapısı güçlendiriliyor, bilgi paylaşımı arttırılıyor. AVM’lerin yaşam ve ticaret alanlarında, kalite, hizmet, hijyen standartları geliştirilerek, müşteri memnuniyeti sağlanıyor. Ortak çalışma programları oluşturuluyor ve bu programlar oluşan yeni şartlara göre güncelleniyor. Alışveriş merkezlerinin güvenilirliği TSE belgesi ile de tescillenerek vatandaşlarımızın kendilerini güvende hissedebilecekleri, sosyal mesafeye uyulan, hijyenik ortamlar olarak hem alışveriş hem de sosyal hayata katkı sunuyor.  

Gıda Dışı Perakendede Geliştirici İş Birlikleri 

Gıda dışı perakendede de tüm mağazalarımızda gerekli önlemler alınarak ve çalışan ve müşteri sağlığının korunmasına dikkat edilerek operasyonlar sürdürülüyor. Sektörün canlanması ve yeni koşullara ayak uydurması için gerek devletimizin kurumları gerekse paydaşlarımızla sürdürülen yapıcı ve geliştirici iş birlikleri sayesinde bu dönemin hızlıca atlatılacağına inanıyoruz. 

Yaz döneminde artan sosyal yaşam, dönemsel etkinlikler ve geleneksel törenler salgının etkisini arttırmış olsa da yeni dönemde özellikle şehir merkezlerinde sorumluluklarımızın bilincinde olarak hizmet verecek ve hayatın neşesini paylaşmaya devam edeceğiz.

Exit mobile version